Powstał Wydział Duszpasterstwa Rodzin
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Doradcy
- Utworzono: wtorek, 24, wrzesień 2024 07:08
Wydział Duszpasterstwa Rodzin w Archidiecezji Gdańskiej powołał do istnienia Dekretem z dnia 18 września 2024 r. Metropolita Gdański Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC. Dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin został mianowany ks. Wojciech Klawikowski, a jego zastępcą ks. Marcin Mieszczuk. Wraz z księżmi wydział ten współtworzą Anna Mrozowicz - Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej i Ludmiła Modzelewska – zastępca Diecezjalnej Doradczyni Życia Rodzinnego Archidiecezji Gdańskiej, które od wielu lat zaangażowane są już m.in. w Poradnictwo Rodzinne, a także prowadzenie Archidiecezjalnego Studium Duszpasterstwa Rodzinnego w Gdańsku Matemblewie oraz wykładów w Gdańskim Seminarium Duchownym.
Zgodnie z Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski z 2003 r. podstawowe cele funkcjonowania Wydziałów Duszpasterstwa Rodzin są określone i należy do nich w ramach poszczególnych diecezji:
- odpowiedzialność za katechizację przedmałżeńską,
- odpowiedzialność za Poradnictwo Rodzinne,
- prowadzenie Studium Duszpasterstwa Rodzin,
- wspieranie promałżeńskiej i prorodzinnej formacji alumnów,
- współpraca z liderami wspólnot promałżeńskich i prorodzinnych,
- współpraca z Duszpasterstwem Młodzieży i Wydziałem Katechetycznym w zakresie troski o wychowanie promałżeńskie i prorodzinne młodzieży,
- wzbogacanie inicjatyw stricte parafialnych na rzecz małżeństwa i rodziny.
W związku z powyższymi zadaniami w Archidiecezji Gdańskiej Wydział Duszpasterstwa Rodzin pragnie podjąć następujące kroki:
Ad 1. Odpowiedzialność za katechizację przedmałżeńską – chcemy zgromadzić bazę danych osób odpowiedzialnych w dekanatach za katechizację, aby ustalić stan faktyczny i poprawić gdzie trzeba jakość tej katechizacji, koordynować terminarz katechizacji, aby był zgodny z potrzebami w diecezji, dopilnować, aby katechezy były prowadzone zgodnie z ustaloną tematyką, a udział narzeczonych potwierdzany był na obowiązującym wzorze druku wprowadzonym w roku 2023, przygotować i zająć się pilotażem nowego, rozszerzonego przygotowania do ślubu zgodnego z zaleceniami dokumentu Dykasterii ds. Świeckich Rodziny i Życia „Droga wtajemniczenia katechumenalnego dla życia małżeńskiego” (z dnia 16.05.2023 r.) jako antidotum przeciw zawieraniu małżeństw nieważnych i nietrwałych.
Ad 2. Odpowiedzialność za Poradnictwo Rodzinne – chcemy czuwać nad funkcjonowaniem Parafialnych Poradni Rodzinnych, nad pracującymi w nich doradcami i nad warunkami ich pracy, wnosić o powstanie nowych poradni i pomóc w wyszukaniu kandydatów na doradców, którzy podejmą formację w ramach najbliższego studium, troszczyć się o podnoszenie kwalifikacji doradców już zaangażowanych i weryfikować ich pracę, pilnować ważności ich misji kanonicznych wymaganych do pracy w kościele. Chcielibyśmy także wzmocnić ofertę poradni tzw. specjalistycznych, gdzie dyżurować będą osoby zajmujące się pracą z małżeństwami w kryzysie, aby zapobiegać fali rozwodów wśród małżonków chrześcijańskich. Planujemy zachęcić kapłanów do dobrej praktyki odsyłania małżonków z konfesjonału do poradni, gdzie doradcy mogą pomóc im uzyskać wiedzę o naturalnym planowaniu rodziny także w sytuacjach szczególnych tj. w okresie poporodowym, w premenopauzie, po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.
Ad 3. Prowadzenie Studium Duszpasterstwa Rodzin – chcemy wystartować z 4. edycją w październiku 2025 r., co jest podyktowane m.in. remontem kapitalnym siedziby studium w Gdańsku Matemblewie, a także potrzebą wydłużenia czasu rekrutacji tak, aby była ona adekwatna do potrzeb w diecezji. Dla przypomnienia Studium przygotowuje nie tylko kadrę do prowadzenia Poradnictwa Rodzinnego, ale także dla katechizacji przedmałżeńskiej i innych działań na rzecz małżeństwa i rodziny, w tym dokształca animatorów, liderów zarówno świeckich, jak i duchownych, grup oraz wspólnot o charakterze promałżeńskim i prorodzinnym. Można uczestniczyć w całym programie studium (3 semestry), ale także tylko w wybranych zajęciach, zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami.
Ad 4. Wspieranie promałżeńskiej i prorodzinnej formacji alumnów – chcemy kontynuować zajęcia w Gdańskim Seminarium Duchownym w ramach teologii moralnej z zakresu odpowiedzialnego rodzicielstwa i etyki seksualnej, a także przedmiot Duszpasterstwo Rodzin; po uzgodnieniu z władzami uczelni chcemy zapraszać też alumnów na konferencje tematyczne i wybrane zajęcia Studium Duszpasterstwa Rodzin.
Ad 5. Współpraca z liderami wspólnot promałżeńskich i prorodzinnych – pragniemy zgromadzić bazę danych liderów wszystkich wspólnot promałżeńskich i prorodzinnych w diecezji, aby ustalić stan faktyczny tego, co się dzieje w tych wspólnotach, poznać ich charyzmat, sposób działania. Pragniemy wykorzystując potencjał tych wspólnot wzmocnić w diecezji m.in. ofertę katechez dla dorosłych, warsztatów, rekolekcji służących jedności małżeńskiej i szczęściu rodzinnemu. Chcemy wzbudzić też większe zainteresowanie wrześniową diecezjalną pieszą pielgrzymką małżeństw i rodzin z Katedry Oliwskiej do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie.
Ad 6. Współpraca z Duszpasterstwem Młodzieży i Wydziałem Katechetycznym w zakresie troski o wychowanie promałżeńskie i prorodzinne młodzieży – chcemy zaproponować poprowadzenie zajęć profilaktycznych dotyczących czystości przedmałżeńskiej, wartości życia, różnic psychicznych między kobietami i mężczyznami, itp. dla młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania. Chcemy to robić w okresie kolędowym, kiedy często młodzież jest zwalniana z zajęć, bo księża odwiedzają wiernych. Doradcy życia rodzinnego wyrazili gotowość podjęcia się takich spotkań już w styczniu 2025 r. Parafie zainteresowane taką współpracą prosimy o pilne zgłaszania się do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, aby dobrze przygotować się do tego zadania i określić szczegółowo zakres działania.
Ad 7. Wzbogacenie inicjatyw stricte parafialnych na rzecz małżeństwa i rodziny – planujemy wzmocnić ofertę katechez dla małżonków w parafiach, dedykowaną tym spośród nich, którzy z różnych powodów nie decydują się przynależeć do wspólnot o ściśle określonym charyzmacie typu Domowy Kościół czy Neokatechumenat, a pragną formacji pogłębiającej dla swojej relacji małżeńskiej np. z zakresu odpowiedzialnego rodzicielstwa, komunikacji czy wiedzy na temat wychowania dzieci. Możemy wykorzystać już istniejące praktyki np. spotkania dla rodziców dzieci przed Chrztem czy przygotowujących się do I Komunii Świętej, ale szukać też wspólnie nowych pomysłów i rozwiązań wg zapotrzebowania i możliwości danej parafii.
Wszelkie informacje o naszej działalności, kontakty do osób odpowiedzialnych za Wydział Duszpasterstwa Rodzin znajdują się na stronie Duszpasterstwa Rodzin www.duszpasterstworodzin.gda.pl lub www.poradnictwo.gda.pl (to ta sama strona). Jesteśmy też do dyspozycji w siedzibie wydziału (po uprzednim kontakcie telefonicznym), która znajduje się w pomieszczeniach Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w Gdańsku Oliwie przy kurii w budynku, gdzie jest aula Jana Pawła II (Pl. Bpa E. Nowickiego 2), wejście z boku obok redakcji Gościa Niedzielnego, przy drzwiach są zawieszone tablice. W najbliższym czasie pragniemy rozszerzyć ofertę pomocy specjalistycznej przy naszym wydziale (dyżury kapłanów, doradców, psychologów).
Wszystkie ważne komunikaty będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej oraz m.in. publikować w Okólniku Duszpasterskim. Zapraszamy do współpracy w tworzeniu tego ważnego duszpasterstwa.